Христос воскресе!
23. април 2022.Обавештење у вези са пријемним испитом за упис у ШОМО за школску 2022/2023. годину
9. мај 2022.Дана 8.5.2022. године реализована је једнодневна екскурзија Крушчић –Кикинда. Екскурзија је организована у сарадњи са туристичком агенцијом ,,Еуролајн Пекез“ из Сомбора .
Бечеј је била прва дестинација коју смо посетили.То је бачко место на десној обали Тисе, бисер је уметности и архитектуре. О томе сведочи и стара бродска преводница или како је Бечејци зову „Ајфлелов шлајз“, која је дуже од једног века круна везивања Тисе са каналом Дунав-Тиса-Дунав и представља споменик културе од изузетног значаја . Преводница је пројектована у Ајфеловом бироу.Надземна челична конструкција са механизмом покретања капија путем једносмерне струје у сопственој централи, била је једна од првих преводница у Европи. Градња заштитног знака Бечеја трајала је пет година, доневши златно доба месту, јер је шлајз био значајан пут за многе европске трговце, а његов мехнизам омогућио је и осветљење. Преводница је била у функцији све док 1975. није била саграђена нова у близини, али Бечејци тврде да је такозвани „Ајфелов шлајз“ једно од највећих туристичких блага које имају. Обишли смо и споменик ,,Победа“, који датира из Другог светског рата.
Кратком шетњом поред Тисе и кроз Бечеј стигли смо до Српске православне цркве Светог Ђорђа. Српска православна црква Светог Ђорђа у Бечеју је подигнута у периоду од 1851. до 1858. године и убраја се у споменике културе у категорији непокретних културних добара од великог значаја. Ентеријером доминира иконостас подигнут десет година након изградње храма, дело мајстора Јохана Кистнера из Беча. У периоду између 1889. и 1893. године Урош Предић је насликао престоне иконе са стојећим фигурама светитеља, над њима празничне иконе и представу Свете Тројице над царским дверима, а у највишој зони Распеће и овалне иконе са ликовима апостола, пророка и јеванђелиста. Обишли смо и споменик краљу Петру I Карађорђевићу,који се налази поред цркве.
Упутили смо се према Кикинди ,где смо обишли Народни музеј уз пратњу кустоса. Од 2006. године, у власништву музеја је и скелет мамута, откривен на глинокопу фабрике „Тоза Марковић“.Фосилни остаци мамута су пронађени 4.септембра 1996.године, на дубини од 21 метар. Скелет је пронађен готово комплетан, очувано је око 90% коштане масе. У питању је женка старости око 65 године. Кикиндски мамут, назван „Кика“, био је висок 4,7 m, дуг око 7 m са кљовама дужине 3,5 m. Вероватно је тежио око 7 тона.
Ученици су погледали и документарни филм о мамуту „Кики“. После тога уследиле су радионице о мамутима и разгледање музеја, где су се упознали са животом људи у прошлости, као и биљним и животињским светом са ових простора.
Следећа дестинација је била етно кућа ,,Ђерам“,где су деца у пријатном етно кутку ручала и одморила се.
Етно кућа „Ђерам“ пружа прави доживљај минулих времена. Кућа је изграђена 1925.године од набоја у типично сеоском стилу. Ученици су обишли цело имање, заједно са водичем, где су се упознали са животом и радом сељана. Показали су завидно знање из ове области на видљиво задовољство домаћина.
У склопу етно комплекса постоји грнчарска радионица. Ученици су се упознали са грнчарским точком и радом на њему, са припремом глине за рад и правили су фигурице од глине. Док је једна група радила на глини други су имали слободно време које су провели у парку и на фудбалском терену, а све у склопу комплекса. Групе су правовремено замениле своја места.
У Крушчић смо стигли у 18.30 часова.
Екскурзија је у потпуности испунила васпитно-образовне циљеве и задатке. Ученици су проширили постојећа и стекли нова знања и искуства о непосредном природном и друштвеном окружењу. Упознали су тековине духовне културе и уметничке вредности стваране кроз историју, као и у сданашњем времену, што ће подстаћи уметничко изражавање и њихово стваралаштво. Ово је права прилика да кроз дружење, у опуштеној атмосфери, развијају и испоље узајамну солидарност и одговорност, дух заједништва, оптимизма и реалнијег схватања живота.