
Hristos voskrese!
23. april 2022.
Obaveštenje u vezi sa prijemnim ispitom za upis u ŠOMO za školsku 2022/2023. godinu
9. maj 2022.Dana 8.5.2022. godine realizovana je jednodnevna ekskurzija Kruščić –Kikinda. Ekskurzija je organizovana u saradnji sa turističkom agencijom ,,Eurolajn Pekez“ iz Sombora .
Bečej je bila prva destinacija koju smo posetili.To je bačko mesto na desnoj obali Tise, biser je umetnosti i arhitekture. O tome svedoči i stara brodska prevodnica ili kako je Bečejci zovu „Ajflelov šlajz“, koja je duže od jednog veka kruna vezivanja Tise sa kanalom Dunav-Tisa-Dunav i predstavlja spomenik kulture od izuzetnog značaja . Prevodnica je projektovana u Ajfelovom birou.Nadzemna čelična konstrukcija sa mehanizmom pokretanja kapija putem jednosmerne struje u sopstvenoj centrali, bila je jedna od prvih prevodnica u Evropi. Gradnja zaštitnog znaka Bečeja trajala je pet godina, donevši zlatno doba mestu, jer je šlajz bio značajan put za mnoge evropske trgovce, a njegov mehnizam omogućio je i osvetljenje. Prevodnica je bila u funkciji sve dok 1975. nije bila sagrađena nova u blizini, ali Bečejci tvrde da je takozvani „Ajfelov šlajz“ jedno od najvećih turističkih blaga koje imaju. Obišli smo i spomenik ,,Pobeda“, koji datira iz Drugog svetskog rata.
Kratkom šetnjom pored Tise i kroz Bečej stigli smo do Srpske pravoslavne crkve Svetog Đorđa. Srpska pravoslavna crkva Svetog Đorđa u Bečeju je podignuta u periodu od 1851. do 1858. godine i ubraja se u spomenike kulture u kategoriji nepokretnih kulturnih dobara od velikog značaja. Enterijerom dominira ikonostas podignut deset godina nakon izgradnje hrama, delo majstora Johana Kistnera iz Beča. U periodu između 1889. i 1893. godine Uroš Predić je naslikao prestone ikone sa stojećim figurama svetitelja, nad njima praznične ikone i predstavu Svete Trojice nad carskim dverima, a u najvišoj zoni Raspeće i ovalne ikone sa likovima apostola, proroka i jevanđelista. Obišli smo i spomenik kralju Petru I Karađorđeviću,koji se nalazi pored crkve.
Uputili smo se prema Kikindi ,gde smo obišli Narodni muzej uz pratnju kustosa. Od 2006. godine, u vlasništvu muzeja je i skelet mamuta, otkriven na glinokopu fabrike „Toza Marković“.Fosilni ostaci mamuta su pronađeni 4.septembra 1996.godine, na dubini od 21 metar. Skelet je pronađen gotovo kompletan, očuvano je oko 90% koštane mase. U pitanju je ženka starosti oko 65 godine. Kikindski mamut, nazvan „Kika“, bio je visok 4,7 m, dug oko 7 m sa kljovama dužine 3,5 m. Verovatno je težio oko 7 tona.
Učenici su pogledali i dokumentarni film o mamutu „Kiki“. Posle toga usledile su radionice o mamutima i razgledanje muzeja, gde su se upoznali sa životom ljudi u prošlosti, kao i biljnim i životinjskim svetom sa ovih prostora.
Sledeća destinacija je bila etno kuća ,,Đeram“,gde su deca u prijatnom etno kutku ručala i odmorila se.
Etno kuća „Đeram“ pruža pravi doživljaj minulih vremena. Kuća je izgrađena 1925.godine od naboja u tipično seoskom stilu. Učenici su obišli celo imanje, zajedno sa vodičem, gde su se upoznali sa životom i radom seljana. Pokazali su zavidno znanje iz ove oblasti na vidljivo zadovoljstvo domaćina.
U sklopu etno kompleksa postoji grnčarska radionica. Učenici su se upoznali sa grnčarskim točkom i radom na njemu, sa pripremom gline za rad i pravili su figurice od gline. Dok je jedna grupa radila na glini drugi su imali slobodno vreme koje su proveli u parku i na fudbalskom terenu, a sve u sklopu kompleksa. Grupe su pravovremeno zamenile svoja mesta.
U Kruščić smo stigli u 18.30 časova.
Ekskurzija je u potpunosti ispunila vaspitno-obrazovne ciljeve i zadatke. Učenici su proširili postojeća i stekli nova znanja i iskustva o neposrednom prirodnom i društvenom okruženju. Upoznali su tekovine duhovne kulture i umetničke vrednosti stvarane kroz istoriju, kao i u sdanašnjem vremenu, što će podstaći umetničko izražavanje i njihovo stvaralaštvo. Ovo je prava prilika da kroz druženje, u opuštenoj atmosferi, razvijaju i ispolje uzajamnu solidarnost i odgovornost, duh zajedništva, optimizma i realnijeg shvatanja života.